poniedziałek, 23 maja, 2022

Od poniedziałku utrudnienia na Zabrskiej

0

Tramwaje z Gliwic zniknęły w 2009 roku. Oznacza to, że osoby urodzone w tamtym czasie będą obchodzić wkrótce 12 urodziny. I choć Tramwajów już nie pamiętają, to wciąż na drodze pozostaje relikt w postaci torowiska. Te wciąż leżą na ul. Zabrskiej, która od poniedziałku 25 stycznia będzie remontowana.  

Z tego powodu zamknięte zostanie skrzyżowanie ulic: Błogosławionego Czesława, Hutniczej i Zabrskiej do wiaduktu nad torami kolejowymi. Tak jak w przypadku realizacji prac w I etapie remontu ul. Zabrskiej, tak i teraz roboty rozpoczną się od demontażu torowiska i wymiany infrastruktury podziemnej.

O utrudnieniach informują policjanci i proszą o  zwracanie uwagi na znaki. Objazd poprowadzony zostanie ulicami: Jagiellońską, Hlubka, Piwną, Traugutta i Dąbrowskiego.

Na czas robót wprowadzone zostaną także dodatkowe zmiany w organizacji ruchu na ulicach przyległych do remontowanego odcinka: od ul. Błogosławionego Czesława od ul. Zabrskiej do ul. Paulińskiej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy. Ul. Paulińska do ul. Franciszkańskiej stanie się drogą jednokierunkową.

Ruch pieszych zostanie utrzymany tylko jedną stroną wiaduktu. Przystanki autobusowe linii A4 zostaną przeniesione na ul. Franciszkańską i Jagiellońską.

Koniec prac planowany jest na ostatnie tygodnie czerwca bieżącego roku. 

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

Czy gliwiczanie zaszczepią się przeciw COVID-19?

0

Ponad 67% Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Tak wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. To o 25% więcej, niż w listopadzie. Jak sytuacja wygląda w Gliwicach? Co na temat szczepień sądzą Gliwiczanie? Czy przyjmą szczepionkę w pierwszym możliwym terminie? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy na gliwickim rynku.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

Remont ul. Rodzinnej i Tuwima w Łabędach przebiega zgodnie z planem

0

Wymiana nawierzchni jezdni, chodników i zjazdów do posesji – to tylko niektóre z prac remontowych, trwających na ul. Rodzinnej i Tuwima w Gliwicach – Łabędach.

Zmian mieszkańcy dzielnicy doczekają się także na odcinku między ul. Przyszowską a Róży Luksemburg, gdzie powstanie wyniesione skrzyżowanie. Jego zadaniem będzie uspokojenie ruchu i spowolnienie przejeżdżających tamtędy pojazdów. Z kolei na ul. Tuwima rolę tę spełnią progi zwalniające.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich – prace remontowe na obu ulicach przebiegają zgodnie z planem. Bieżące remonty mają się zakończyć w I połowie listopada tego roku.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezince muszą uzbroić się w cierpliwość

0
fb OSP Brzezinka- Gliwice

Wybrany wykonawca odstąpił od zawarcia umowy na realizację zamówienia.

Nowoczesna remiza strażacka miała być gotowa już w 2023 roku. Jak jednak w odpowiedzi na pismo radnego Rady Miasta w Gliwicach Krzysztofa Kleczki z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza, poinformował Mariusz Komidzierski, Naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów: Wybrany wykonawca odstąpił od zawarcia umowy na realizację zamówienia. Komisja przetargowa po raz kolejny dokona ponownego omówienia i oceny ofert pozostałych wykonawców.

Garaż, który stanowi obecnie remizę strażacką dla Ochotniczej Straży Pożarnej nie spełnia swojej funkcji, jest bowiem zbyt mały a strażacy są zmuszeni część sprzętu przechowywać w pomieszczeniach pobliskiej parafii.

Nowa, dwukondygnacyjna remiza przy ul. Zamojskiej ma mieć powierzchnię niemal 662 m2, z zapleczem socjalno-biurowym i sanitarno-kuchennym, pomieszczeniami dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, szatniami oraz salą szkoleniową i konferencyjną. W budynku ma powstać też sala ćwiczeń pozwalająca utrzymać sprawność fizyczną strażaków oraz sale na działalność edukacyjno-kulturalną, którą również zajmują się strażacy. Znaleźć ma się także miejsce na nowy garaż dla trzech wozów bojowych OSP Brzezinka i przyczepy sprzętowej wyposażonej w nowoczesne pompy i węże, służącej do usuwania skutków powodzi i podtopień. Stary garaż ma służyć strażakom do prowadzenia ćwiczeń, wykonywania tzw. zapraw i jako magazyn sprzętowy. Dla potrzeb remizy powstanie parking na  21 miejsc postojowych.

Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej remizy strażackiej dla OSP Brzezinka został już ogłoszony — możemy przeczytać w artykule na stronie Urzędu Miasta z sierpnia 2019. W tym samym artykule znalazła się informacja, że: Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, realizacja inwestycji rozpocznie się w 2020 r., a zakończy w 2021 r. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Brzezinka muszą jednak uzbroić się w cierpliwość.

Klechdy, czyli dlaczego trzymać miotłę w kącie pokoju

0

Jak wyglądały stwory, które straszyły mieszkańców na Górnym Śląsku. Jak je sobie dawniej wyobrażano, gdzie można było je spotkać, jak można było się nimi stać i jak chroniono się przed nimi?

Meluzyna, Utopek, Skarbnik, Bebok, Zmora – to demony, które straszyły mieszkańców na Górnym Śląsku. 

Dzisiaj chciałem państwa wziąć taką wycieczkę w nieznany świat pełen stworów, demonów, które kryły się dawniej, a czasem nadal kryją się w okolicznych wsiach w Powiecie Gliwickim. Wciąż dzisiaj dzieci słyszą o beboku, utopcu, a także czasem nawet dorośli wspominają że w nocy przyszła do nich zmora…

tak swoją gawędę rozpoczyna Kamil Iwanicki, badacz Górnego Śląska, przewodnik, gliwicki społecznik i twórca projektów regionalnych.

Listen to „Eksperci i Pasjonaci – Kamil Iwanicki cz. 1 – ZMORY” on Spreaker.

Czy królowa jest tylko jedna? Tajemnice z ula

0

20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół. Nie musimy lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał nam myśli. Badacze uważają, że aż 80% naszego pożywienia zawdzięczamy tym małym zapylaczom.

Dlatego z tej okazji o pszczołach na naszej antenie opowiadała Agnieszka Baron-Twarkowska, na co dzień to redaktorka radia i telewizji IMPERIUM. Natomiast po pracy oddana pszczelarka i rzeczniczka prasowa Koła Pszczelarzy Miejskich.

Z tego co wiem, pszczelarzy nie trzeba szukać w mieście, chociażby w Gliwicach, gdzieś tam ze świeczką, bo są blisko nas. Chociażby tutaj na ogródkach działkowych. Z mojej perspektywy przede wszystkim potrzeba zapału, pewnej pasji, zainteresowania i czasu, bo te kwestie formalne są powiedzmy do przejścia. O to też bym chciała dzisiaj podkreślić, że to nie jest tylko tak, że pszczoły miodne, które mają dobry słodki PR są zapylaczami. Ponieważ jest spora grupa zapylaczy, tak zwanych dzikich, chociażby pszczoła murarka, która lubi takie… domeczki, które czasem można kupić, a przede wszystkim można samemu zrobić, które są bardziej wydajne, bo też o to w tym wszystkim chodzi.

mówiła Agnieszka Baron-Twarkowska, specjalistka od pszczółek.

Aby pomóc latającym przyjaciołom możemy tworzyć domki dla owadów, szykować im specjalne poidełka i dbać o to, by organizując zieleń miejską nie zapominać o tych małych pracusiach.

Całej rozmowy można wysłuchać po godzinie 16 na antenie radia Imperium oraz w naszej telewizji. Rozmowy możecie wysłuchać również tutaj:

Listen to „Eksperci i Pasjonaci – Agnieszka Baron-Twarkowska, redaktorka i pszczelarka, Koła Pszczelarzy Miejskich” on Spreaker.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Velostrady to przyszłość Metropolii?

0

Gliwice, Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Sosnowiec, Świętochłowice i Zabrze jako pierwsze w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wybudują cztery velostrady – metropolitalne szybkie drogi rowerowe.

Najdłuższa, około 30-kilometrowa, połączy Gliwice z Katowicami. Porozumienie w tej sprawie podpisano 20 maja w Katowicach.

Velostrady, czyli bezkolizyjne drogi rowerowe odseparowane od ruchu samochodowego, mają usprawniać podróże po metropolii. Metropolitalna Sieć Tras Rowerowych ma osiągnąć długość 120 km. Velostrada na terenie Gliwic będzie miała długość 5,5 km i będzie przebiegała w znacznej mierze w śladzie istniejących, realizowanych lub planowanych dróg rowerowych. Początek będzie stanowił plac Piłsudskiego, skąd dalej – aleją Przyjaźni, przez ulice Dworcową, Częstochowską (wiaduktem nad DTŚ), Jagiellońską, Szarą i Zabrską (w tym wiaduktem nad torami) – rowerzyści dojadą do ul. Chorzowskiej. Wzdłuż niej poprowadzona zostanie ścieżka rowerowa wiodąca do skrzyżowania z ul. Wolności oraz ul. Knurowską w Zabrzu.

Velostrady, czyli – tam, gdzie to możliwe – bezkolizyjne drogi rowerowe odseparowane od ruchu samochodowego, mają łączyć metropolię w każdym kierunku, usprawniając podróże po danym mieście i pomiędzy miastami. Na Metropolitalną Sieć Tras Rowerowych złoży się 8 velostrad o całkowitej długości 120 km, które połączą Katowice z miastami Zagłębia, Gliwicami, Tychami, Mysłowicami oraz Bytomiem i dalej Tarnowskimi Górami. Budowa pierwszych dróg – w tym velostrady Gliwice – Katowice – rozpocznie się w 2023 roku. Kolejne powstaną w 2024 roku. Inwestycje te będą finansowane do 100% z budżetu G-ZM przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych. Szacowany koszt według obecnych stawek za 1 km drogi rowerowej to ok. 2 mln zł. Pełne koszty poznamy po rozstrzygnięciu przetargów.

Obecnie użytkownicy jednośladów w Gliwicach mają do dyspozycji ponad 124 km tras rowerowych. Do końca 2023 roku w mieście ma przybyć jeszcze około 21 km ścieżek rowerowych.

[audio] PIĄTEK w Radiu IMPERIUM

0

7:30 / 15:30 Pora na Komentatora:
którą będzie Justyna Dziuma, managerka, chórzystka i wolontariuszka.


8:30 / 16.30 Rozmowa Dnia:
Instytut Metali Nieżelaznych powstał w Gliwicach 70 lat temu, w 1952 roku jako odpowiedź na potrzeby rozwijającego się przemysłu, który wymagał wsparcia jednostki naukowo-badawczej, przygotowującej rozwiązania w zakresie technologicznym, produktowym oraz konstrukcyjnym.
O historii jubilata, teraźniejszości i planach na przyszłość opowie w Rozmowie Dnia Radia IMPERIUM – dr inż. Wojciech Głuchowski, dyrektor Centrum Przetwórstwa i Inżynierii Materiałowej Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.


09:30 / 14.30 Eksperci i Pasjonaci:
20 maja ludzkość obchodzi Światowy Dzień Pszczół. Agnieszka Baron-Twarkowska, na co dzień to redaktorka radia i telewizji IMPERIUM. Natomiast po pracy oddana pszczelarka i rzeczniczka prasowa Koła Pszczelarzy Miejskich.
Z okazji święta pszczół Ada Duda przepyta redakcyjną pszczelarkę na temat pszczół i ich zwyczajów. Panie wspólnie spróbują odpowiedzieć na pytanie „czy królowa może być tylko jedna?”


10:30 / 13:30 Pracownia Emocji:
Czy można leczyć za pomocą ogrodów? I jak to się robi?
Gościnią Pracowni Emocji będzie Jolanta Łysakowska, trenerka rozwoju osobistego, arteterapeutka i oligofrenopedagog, która porozmawia o hortiterapii czyli leczeniu za pomocą ogrodów z prowadzącą program – Agnieszką Chlewicką-Bac.


UWAGA: audycji można również posłuchać w paśmie wieczornych powtórek po 21:00

[audio] CZWARTEK w Radiu IMPERIUM

0

7:30 / 15:30 Pora na Komentatora:
którym będzie Wojciech Kostowski, inżynier, gliwicki społecznik i aktywny obrońca przyrody.


8:30 / 16.30 Rozmowa Dnia:
Wojskowa Komenda Uzupełnień WKU w Gliwicach została zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny przekształcona w Wojskowe Centrum Rekrutacji w Gliwicach. Siedziba biura nie zmieniła adresu, ale jaki był cel tych zmian? Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?
To tylko niektóre pytania na które odpowie gość Rozmowy Dnia Radia IMPERIUM – mjr Robert Cieśla reprezentujący Wojskowe Centrum Rekrutacji w Gliwicach.


09:30 / 14.30 PRESSROOM:
Gościem programu Radia IMPERIUM będzie Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic, który mamy nadzieję, że odniesie się do następujących kwestii:

  1. Czy miasto jest zainteresowane wprowadzaniem standardu minimum praw człowieka w ramach projektu realizowanego przez Związek Miast Polskich i fundację Arteria. Ostatnio ukazał się raport podsumowujący wstępny etap prac.
  2. Ostatnio mówiliśmy o genezie spotkań prezydenta z mieszkańcami. Dziś jestem ciekaw jakie sugestie czy uwagi mieszkańców przykuły waszą uwagę. Uczestniczyłem w spotkaniu na Wójtowej Wsi, które skończyło się trochę nijako, bez podsumowania i jakiś deklaracji.
  3. Czy wiadomo już, która z miejskich służb przyłożyła rękę do kolejnej dewastacji kamiennych rzeźb na placu Doncaster za Urzędem Miejskim? I co dalej?

10:30 / 13:30 Eksperci i Pasjonaci / „Wesoła Łapka”:
Zapraszamy na czwartkową lekcję w Radiowej Szkole Przyjaciół Psów „Wesoła Łapka”, którą prowadzi behawiorysta Jacek Gałuszka.
Temat: Twój pies jest zaborczy. I co teraz?


UWAGA: audycji można również posłuchać w paśmie wieczornych powtórek po 21:00

Igrowy korowód studencki tradycyjnie przejdzie ulicami miasta

0
UM Gliwice

Tegoroczne IGRY, po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii, odbywają się w tradycyjnej formie. Stacjonarnie można korzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez uczelnię. Jednak pojawiła się informacja, że korowód igrowy będzie wyglądał inaczej.

Wiadomość ta wzbudziła zaniepokojenie studentów i mieszkańców Gliwic, którzy przyzwyczaili się do wielobarwnego pochodu. Rzecznik prezydenta miasta, Łukasz Oryszczak, który był gościem Radia Imperium w czwartkowym programie PRESSROOM wyjaśnił to tak:

Korowód się odbędzie. Dzisiaj rano potwierdzałem to jeszcze z organizatorami, z którymi z resztą współpracujemy. Pomagaliśmy im w pewnych sprawach formalnych, korowód odbywa się na zasadzie zgromadzenia publicznego, co nie zmienia niczego. To jest trochę inna formuła prawna, po prostu to jest kwestia formalnej podstawy, żeby można było przejść ulicami w takiej formie nie wydajemy żadnego zezwolenia, po prostu organizatorzy nas zawiadomili, wszystko jest ustalone z policją, także absolutnie korowód odbędzie się na takich zasadach jak zawsze z punktu widzenia uczestnika. Po prostu różnią się trochę papiery w Urzędzie.

Już dziś, w czwartek planowo odbędzie się na Rynku przekazanie kluczy do miasta (o godz. 16:00). Po zakończeniu zgromadzenia studenci przejdą wyznaczoną trasą z Rynku pod Arenę, gdzie odbędą się koncerty i dalsza część IGRÓW.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

W Gliwicach odbyła się czwarta edycja Konkursu Recytatorskiego „Ojczyzno Moja”

0

We wtorek, 17 maja, w Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach odbyła się czwarta edycja Konkursu Recytatorskiego „Ojczyzno Moja”.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa, jak mówiła jedna z organizatorek konkursu:

Bożena Piejko, od 4 lat jestem jedną z wielu organizatorów konkursu, w którym recytujemy fragmenty Pana Tadeusza. Nasz konkurs w tym roku jest wojewódzki, a wcześniej 3 edycje były miejskie. U nas dzisiaj wszyscy recytują Pana Tadeusza. Wykorzystuję przede wszystkim no tak bardzo wychowawczo tę książkę, nie zapominając o artyźmie, który tam jest. Skoro pani pyta czy on jest potrzebny, to chyba tak… może do takiej analizy trochę psychologicznej, że człowiek się nigdy nie zmienia, zawsze jest taki sam. Młodzież jest taka sama, dorośli tacy sami… pragniemy, kochamy, tęsknimy, chcemy być w wolnym kraju. Tacy jak Mickiewicz.

mówiła Bożena Piejko, nauczycielka i organizatorka konkursu.

Fragmenty 'Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza deklamowali uczniowie siódmych i ósmych klas szkół podstawowych. Czy to dla nich stresujący wyścig, czy przyjemna zabawa? Mówi o tym jedna z uczestniczek, Wiktoria.

Mam na imię Wiktoria Kozioł, jestem z Zabrza. Będę recytować Pana Tadeusza, bo jest to moja wielka pasja. Interesuję się teatrem od zawsze i jest to moje spełnienie marzeń. Myślę, że dzięki temu, że możemy oglądać występy innych, możemy zobaczyć jak każdy gra. Wydaje mi się, że to jest przede wszystkim dobra rywalizacja, ale też nauka i poprawianie swoich umiejętności


Pierwsze miejsce w konkursie wywalczyła Maria Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Gliwicach (pod opieką pani Anny Gomoły), na drugim miejscu uplasowała się Apolonia Falkowska ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Katowicach (pod opieką Elżbieta Varżagolis), na podium znalazła się również Julia Gajda ze Szkoły Podstawowej w Siemoni (pod opieką pani Małgorzaty Słaboń).
Gratulujemy zwycięzcom!

Więcej energii ze Słońca. Moc miejskich „solarów” powiększy się sześciokrotnie

0
Zdjęcie autorstwa Kindel Media z Pexels

W tym roku, dzięki planowanym instalacjom fotowoltaicznym na terenie Gliwic, moc miejskich „solarów” powiększy się sześciokrotnie.

Od blisko 2 lat na dachach dwóch siedzib Urzędu Miejskiego – przy ul. Zwycięstwa i Jasnej – działają mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy prawie 81 kilowatopików. Pokrywają część zapotrzebowania obu obiektów na prąd, co korzystnie wpływa na środowisko i finanse miasta. W tym roku, dzięki kolejnym instalacjom na terenie Gliwic, moc miejskich „solarów” powiększy się sześciokrotnie.

W nadchodzących miesiącach na 9 gliwickich budynkach użyteczności publicznej zainstalowanych zostanie łącznie ponad tysiąc paneli fotowoltaicznych o mocy 419 kilowatopików. Po ich montażu miejski system instalacji solarnych będzie dysponował mocą sięgającą 500 kilowatopików.

Instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na 8 budynkach oświatowych, a także na budynku pełniącym funkcję świetlicy dla mieszkańców dzielnicy Czechowice. Koszt inwestycji wyniesie blisko 2,5 mln zł, z czego 85% pokryje pozyskane przez Gliwice dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Worki zastąpią kubły. Od lipca zmiany dla właścicieli domów jednorodzinnych

0
Zdjęcie autorstwa Elina Krima z Pexels

Od 1 lipca zmieni się sposób odbierania bioodpadów dla właściciel domów jednorodzinnych w Gliwicach

Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą od lipca gromadzić bioodpady do odbioru tylko w kubłach wielokrotnego użytku, a nie w jednorazowych workach plastikowych. Wpłynie to na ochronę środowiska naturalnego, a bioodpady będą skuteczniej przetwarzane i w większej ilości przekazywane do dalszego wykorzystania.

Tym samym do gliwickich nieruchomości jednorodzinnych nie będą już dostarczane worki na bioodpady. W zamian, od 1 lipca właściciele domów jednorodzinnych będą mogli bezpłatnie otrzymać drugi kubeł brązowy o pojemności 120 litrów lub wymienić pojemnik obecnie używany na większy o pojemności 240 litrów. Gliwiczanie wciąż będą mogli przekazywać do odbioru maksymalnie tę samą masę bioodpadów co wcześniej, kiedy dostarczane były także worki.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.