fot. ZSO nr 7 w Gliwicach

Życie nas ludzi polega na ciągłym poznawaniu. Na poznawaniu świata, siebie, innych ludzi w wokół. Dzięki poznaniu zdobywamy wiedzę, możemy wyrabiać sobie poglądy na różne sprawy, które z wielu perspektyw wyglądają inaczej. 3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ten dzień jest po to, by zwrócić uwagę społeczeństwa na drugiego człowieka, na człowieka z niepełnosprawnościami. Tego dnia szczególnie zachęcamy do wzajemnego poznania się.

3 grudnia uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Gliwicach przejdą ulicami miasta w celu wzajemnego poznania się. Rozdawać oni będą ulotki. Zawarte w nich treści przełamywać będą stereotypy o niepełnosprawnościach. Na stronie internetowej szkoły, będzie można zobaczyć występ szkolnego zespołu muzycznego „Rytm”. Uczniowie wezmą udział w warsztacie muzyczno-ruchowym zorganizowanym na terenie placówki. W warsztacie będzie wykorzystany utwór taki sam jak w zespole muzycznym „Rytm” – by pokazać iż ten sam utwór może być odbierany i interpretowany na różne sposoby. Podobnie jest w naszym życiu ta sama sytuacja może być odbierana zupełnie inaczej, może oznaczać zupełnie coś innego. Np. zaparkowanie samochodu blisko wejścia do sklepu dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim jest bardzo ważne z perspektywy pokonania dystansu. Natomiast dla osoby nie mającej trudności z chodzeniem – nie ma znaczenia czy zaparkuje samochód blisko wejścia do sklepu. Każdy człowiek jest inny, ale wszyscy jesteśmy ważni. Czasem patrzymy na świat z innej perspektywy. Ta perspektywa pomaga w kształtowaniu obrazu, który jest różnorodny. „Niepełnosprawność jawi się różnymi kolorami” – to hasło tego dnia będzie podkreślone przez dobór kolorowego stroju dzieci jak i pracowników szkoły. W foto budce dzieci będą mogły zrobić sobie zdjęcie z chmurką na której będą informację o zainteresowaniach, o tym co lubimy. Ten właśnie sposób przeżycia tego dnia, naszym zdaniem pozwoli nam się poznać wzajemnie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej. Do popatrzenia na nas przez pryzmat „ serca”, bo radość, szczerość i prawda w duszach naszych uczniów pomaga patrzeć przez „różowe okulary” na świat.

Źródło: ZSO nr 7 w Gliwicach

Występ zespołu instrumentalnego „Rytm” pod kierunkiem pani mgr Aleksandry Borowieckiej-Kwolek.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here