Kilkuset samorządowców z całej Polski zjechało w środę, 13 października, do Warszawy, by zaprotestować przeciwko polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem, samorządy mogą wkrótce stracić prawo decydowania w niektórych dziedzinach, jak zdrowie, edukacja czy finanse. Coraz dotkliwsze są też zmiany prawne, powodujące uszczuplenie dochodów gmin, powiatów i województw, co nie pozwala na ich rozwój, a nawet grozi utratą płynności finansowej.

Protest rozpoczął się w teatrze Roma. Uczestnicy przeszli potem pod sejm, gdzie wicemarszałkom przekazali swój apel. Przyjęła go Małgorzata Kidawa-Błońska. Marszałkowie z partii rządzącej nie pojawili się.

Do Warszawy pojechali także przedstawiciele Gliwic, w tym prezydent Adam Neumann i jego zastępcy Ewa Weber oraz Mariusz Śpiewok. W teatrze Roma do samorządowców przemówił zaś były prezydent Gliwic, obecnie senator, Zygmunt Frankiewicz, który jest też prezesem Związku Miast Polskich. „Potrzebne jest wspólne działanie”, powiedział.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here