3 maja przypadła setna rocznica wybuchu trzeciego Powstania Śląskiego. Z tej okazji Muzeum w Gliwicach wspólnie z harcerzami z gliwickiego hufca odwiedziło powstańcze mogiły, na których złożono wieńce i zapalono znicze. 

Mówi Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach:

III powstanie śląskie z jednej strony było konsekwencją przegranego plebiscytu, a z drugiej – przejawem dążeń części ludności Śląska do zjednoczenia z niepodległą Polską. W opinii historyków zakończyło się sukcesem powstańców, gdyż wymusiło to rewizję wyników plebiscytu. W 1922 r. podpisano w Genewie konwencję w sprawie Śląska, według której obszar przyznany Polsce powiększony został do ok. ⅓ spornego terytorium. Miało to ogromne znaczenie dla Polski.

Mówi Zbigniew Gołasz, historyk, Muzeum w Gliwicach:

Spacer po gliwickich miejscach pamięci rozpoczęliśmy przy pomniku upamiętniającym żołnierzy francuskich, którzy zginęli już po zakończeniu trzeciego powstania, a zakończyliśmy na cmentarzu przy ul. Św. Wojciecha, gdzie odbyły się główne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta, harcerzy, żołnierzy z gliwickiego garnizonu, a także potomków spoczywających na tej nekropolii powstańców.

To nie koniec jednak obchodów setnej rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Muzeum w Gliwicach przygotowuje specjalną wystawę, a także grę plenerowa. III powstanie śląskie będzie tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów, która już 15 maja.

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here