Ponad 40 osób – autorytetów w różnych dziedzinach (architekturze, urbanistyce oraz socjologii) podpisało list otwarty skierowany do Prezydenta Gliwic – Adama Neumanna. Chodzi o „Pomnik Powstań Polskich”, który miałby stanąć na pl. Krakowskim. Budowę kilka lat temu zainicjował gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. Kilka tygodni temu rozpoczęły się prace ziemne, fundusze są zbierane, ale pojawiły się głosy, że pomnik bardziej podzieli aniżeli połączy przestrzeń dosłownie i w przenośni.

“Nawet pomijając kwestie tożsamościowe i jego wydźwięk sprzeczny z tożsamością wielu mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego, taka budowla na publicznym, miejskim placu całkowicie zmieni odczuwanie i charakter przestrzeni. Anachroniczny w kształcie pomnik ma dominującą formę obelisku i z całą pewnością zawłaszczy symbolicznie i formalnie przestrzeń całego placu. Jego budowa w tym miejscu zamknie na wiele lat możliwość modernizacji Placu Krakowskiego i jego zamiany w nowoczesną i prawdziwie przyjazną przestrzeń.” – czytamy w opisie internetowej petycji.

Twórcy petycji wspominają o zmianach, które na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przeszedł plac Krakowski – zmiany niekonieczne korzystne, ale bronią uniwersalności „Kraka”. To miejsce spotkań, szeroko pojętej rekreacji od jazdy na rolkach po wesołe miasteczko, organizację manifestacji, wieców czy zlot foodtrucków. “Nie jest idealny, ale jest przestrzenią prawdziwie publiczną: dla wszystkich”.

Sygnatariusze apelu zachęcają do podpisów pod internetową petycją (>>LINK DO PETYCJI<<) i proszą o konsultacje społecznej w tej sprawie. Autorka petycji, architektka, Agata Twardoch będzie we wtorek gościem „Rozmowy Dnia” w Radiu Imperium. Początek o godz. 8:30.

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here