Na dziedzińcu przy ulicy Barlickiego (za Młodzieżowym Domem Kultury) działa tzw. jadłodzielnia – miejsce, w którym możemy podzielić się nadmiarem żywności z potrzebującymi, zamiast ją wyrzucać. Jadłodzielnia dostępna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00-21:00.

Polacy marnują i wyrzucają prawie 9 mln ton jedzenia rocznie. Nasz kraj znalazł się w czołówce niechlubnego rankingu – Polska zajmuje piąte miejscu w UE. Statystycznie każdy Polak wyrzuca 235 kg jedzenia rocznie. Aby walczyć z procederem wyrzucania w kolejnych miastach pojawiają się tzw. jadłodzielnie, czyli miejsca-lodówki, w których możemy zostawić jedzenie. Jest to ważne szczególnie teraz po świętach – wciąż działa akcja podzielmy się.pl a na parkingu za Młodzieżowym Domem Kultury w 2019 roku ruszyła pierwsza w naszym mieście jadłodzielnia – która nie dzieli a łączy. W inicjatywę zaangażowało się kilka podmiotów – stowarzyszenie Cała Naprzód, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego rozwoju Młodzieży, Paweł Kobyliński – poseł na sejm i stolarnia miejska, która projekt zrealizowała.

Zasady jadłodzielni są proste – włóżmy do lodówki to, co sami chcielibyśmy jeszcze zjeść. Jeżeli przynosimy domowe jedzenie, wyroby własne, warto je opisać dodając informację o tym, kiedy były przygotowane. Mile widziane są produkty suche takie jak mąka, ryż a dopuszczalne są takie które przekroczyły datę minimalnej trwałości (najlepiej spożyć przed), ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia (należy spożyć do).

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here