To jest jedna z największych wystaw, jakie Muzeum w Gliwicach kiedykolwiek organizowało

0
297

Celem wystawy „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” jest ukazanie zjawiska polityczno-artystycznego, jakim był niezależny ruch wystawienniczy, tworzony w latach 80. w ramach inicjatyw Komitetu Kultury Niezależnej.

W murach gliwickiego Teatru Victoria prezentujemy twórczość artystów, którzy w owym okresie, protestując przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, bojkotowali politykę kulturalną komunistycznej władzy PRL-u. Pretekstem do pokazania tej wystawy jest przypadająca w tym roku czterdziesta rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz trwające od 2018 roku obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W kontekście tych jubileuszy, ekspozycja „Oazy wolności” prezentuje 100 dzieł 40 artystów, którzy w latach 80. w swoich dziełach wyrażali ducha wolności. Bojkotując państwowe instytucje kultury plastycy szukali alternatywnych miejsc wystawienniczych, w których można było manifestować niezależną postawę polityczną i artystyczną. Takimi „oazami wolności” były prywatne pracownie, mieszkania, a przede wszystkim kościoły. Kuratorem wystawy jest prof. Tadeusz Boruta, malarz i filozof.

Marian Kępiński – Sacrum – 1984r., olej na płótnie. 46,5×74 cm, wł. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

”To jest jedna z największych wystaw, jakie Muzeum w Gliwicach kiedykolwiek organizowało”. – mówi Ewa Chudyba, specjalista ds. edukacji i promocji Muzeum w Gliwicach

Aldona Mickiewicz – Wybebeszona – 1987 olej na płótnie 85x135cm

Wystawa dostępna będzie dla publiczności od wtorku, 23 czerwca do niedzieli 4 października 2020 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a zwiedzać ją można od wtorku do soboty w godz.11.00 – 17.00.

Jacek Rykała – Warszawa – 1986, olej+kolaż, wym. 89x217cm.

Zamiast wernisażu zapraszamy do obejrzenia rozmowy dyrektora Muzeum w Gliwicach Grzegorza Krawczyka z kuratorem wystawy – Tadeuszem Borutą. Zapis rozmowy dostępny będzie na muzealnym kanale serwisu You Tube od 23 czerwca.

Patronem medialnym wystawy jest Telewizja Imperium

Plakat Wystawy

DODAJ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here